<<< zpět na VANDRUJ.CZ

Vltavské vyhlídky (vloženo 12.4.2015)

Povinnost snad každého milovníka přírody je navštívit skály tyčící se nad Vltavou a spatřit před Prahou její překrásné meandry. Vidět z výšky místa, kde se ve svatojánských proudech z převrácených lodí „vykrysili” první trampové a na břehu při sušení hadrů mlátili do kytara a skládali první táborové písně. I Bedřich Smetana mezi ně určitě patřil - i když byl ve skládání trošku jiná liga. Snad každému z nás při pohledu z vyhlídek na Vltavu zní v uších jeho nejznámější hit „kočka leze dírou pes oknem„. Dokonce Smetanu pojmenovali podle jedné z vyhlídek. Jen ty Svatojánské proudy tam chybí... V Jílovém u Prahy je alespoň muzeum, kde jsou dobové fotografie řeky i prvních trampských osadníků (zjistil jsem, že měli modernější vybavení než mám já). Kdysi jsem chtěl být taky trampem, ale do osady mě nepřijali kvůli zaujatosti šerifa - prý jsem malého vrůstu, nejsem šlechtického původu, nemám 2 vysoké školy, jsem neupravený, neumím zpívat křišťálově čistým tenorem, nejsem schopný se za večer naučit 360 slok osadní hymny, poslouchám bigbeat a nejhorší bylo,že jsem neměl vyžehlené tele a navíc piji pivo. Byl jsem vyhoštěn mezi pochybné vandráky a čundráky (alespoň jsem mu za trest rozladil kytaru).

Zpět ale k vyhlídkám - ty doporučuji navštívit ve všední dny, kdy nebude výhled rušen hystericky pobíhajícími lidmi řvoucími "To je náááádhera Máňo!" a zuřivě cvakajíc foťáky a mobily, zatímco jejich nejmodernější SUV zaparkované na louce za vyhlídkou posralo káně - nadávání pána žádajícího na ptactvu satisfakci bude slyšet ještě na míle daleko a nejspíš se i nějaký exemplář tohoto dravce objeví jako vycpanina nad jeho krbem. Nejkrásnější z vyhlídek je asi Máj a pak Smetanova vyhlídka - níže je popsána trasa.

trasa:vlakem do Petrova U Prahy (např. z Prahy Hlaváku) a po zelené na Třebsín (přes rozc. Na stezce a Medník sedlo), pak po žluté na Smetanovu vyhlídku, vyhlídku Máj a pokračovat na rozc. Pexův luh. Pak po modré přes Slapskou přehradu na bus Štěchovice, Třebenice (např. na Smíchovské nádraží)

délka: 20 km

okruh: ne

děti: s dětmi doporučuji autem do Trebsína či Teletína a po žluté na vyhlídky a výlet spojit s muzem v Jílovém u Prahy

<<< zpět na VANDRUJ.CZ

NAVRCHOLU.cz