<<< zpět na VANDRUJ.CZ

Vodáctví - Jak na vodu

Přišlo léto a s ním spojené radovánky kolem vody. Moje nejoblíbenější radovánka spojená s vodou je provozování tzv. vodáctví.

Vodáctví je činnost, kdy využijete veškeré vaše zkušenosti v oblasti elektriky ( např .když vás vcucne náhon malé vodní elektrárny), stavební statiky (postavit dobře stan), orientace v terénu (dobře určit, kterým směrem s lodí řeku splouvat) a v neposlední řadě také musíte perfektně znát 4 roční období a správně určit že je léto ( v zimě zamrzlá Vltava se sjíždí obtížně ). Člověku, který jezdí na vodu se říká překvapivě vodák.

Vodák je (ne)lidské stvoření, které ačkoliv si říká vodák, tak ve své podstatě vodu nesnáší, proto jeho častá záměna s vodouchem je naprosto mylná a zavádějící. Vodák nesnáší vodu v lodi, v uchu, ve spacáku,ve stanu, v barelu, v kytaře, prostě nikde a ze všeho nejvíce nesnáší vodu k hašení žízně.

Vodáky dělíme na čtyři skupiny: 1. z nich jsou vodáci začátečníci (ti co nikdy vodu nejeli). Druzí jsou vodáci co se netopili - tvrdí, že jsou zkušení a všechno znají (min. 1x vodu jeli,1x stanovali v kempu) - je nutné však počet vod které tvrdí že jeli vydělit třemi. Předposlední jsou vodáci , kteří se už topili (mají z vody respekt a bývají zkušení) a poslední jsou ti, co na cedulích varují u smrťáckých jezů - 5̶ 6 utonulých vodáků varuje: jez je nesjízdný.

Posádka lodi se skládá většinou ze dvou vodáků - zadák či kormidelník (měl by být ten zkušenější) a háček . Háček má za úkol vyhledávat balvany a kormidelník je s lodí trefit. Háčkovi se říká háček, protože při průjezdu v proudu pod nízkými větvemi se vždycky nějak do větví zahákne a dojde k převrácení lodi.

Důležité je začátečníky seznámit včas s vodáckou terminologií. Když po vykrysení (opuštění potopené lodi) řeknete háčkovi: „chyť koníka!” tak aby neutíkali k louce chytat kobylky, ale skočil po provazu. Všem můžete vytřít zrak když předvedete eskymácký obrat s otevřenou lodí. Má to však svá úskalí - aby se do lodi nedostala voda, musíte provést tento kousek na souši.... Každopádně to bude mít u holek určitě úspěch. Nezapomeňte si ale na to vzít plavecké brýle! Ve všech příručkách pro nácvik toho obratu to doporučují!!!

Většina vodáků tvrdí, že při sjíždění jezů je nejdůležitější rychlost a jez jak se říká „skočit”. Já se tomuto tvrzení dovoluji oponovat. Dle mého názoru je při sjíždění jezů nejdůležitější včas zaznamenat blížící se jez a v panice nechytit místo pádla kytaru (to bývá zvlášť u kormidelníků nejčastější chyba).

Vybavení na vodu si můžete půjčit v půjčovně, či obstarat vlastní. Začátečníci si většinou vše potřebné zapůjčí v půjčovně, zkušenější vodáci mívají většinou starší laminátovou loď (je tolikrát záplatovaná, že z původní lodě nezbylo nic a skládá se pouze ze záplat) a ti nejortodoxnější (jako já) si loď vyrábí sami (nejčastěji vydlabáním kmene lísky či jiného vhodného stromu).

Doufám, že vše potřebné ke sjíždění našich řek jste se dočetli v tomto článku a hodně vodáckých úspěchů vám přeje naše skupina Vandruj.cz.

<<< zpět na VANDRUJ.CZ

NAVRCHOLU.cz