<<< zpět na VANDRUJ.CZ

Zřícenina Týřov, Skryjská jezírka , trilobiti (vloženo 17.3.2015)

Při prohlížení dětské obrázkové encyklopedie jsem narazil na zajímavého živočicha. Nikdy jsem nic podobného neviděl - jmenovalo se to trilobit a poflakovalo se to tu prý v moři před hezkou řádkou miliónů let. Několik hodin jsem si prohlížel obrázek tohoto tvora - byl jsem tím zvířetem tolik fascinován, že jsem tu noc neusnul. Někteří jedinci byli až 1 metr velcí. Okamžitě ve mně začalo narůstat vzrušení. Zjistil jsem, že největší naleziště těchto tvorů mám jen kousíček za domem - tedy ve Skryjích u Rakovníka (samozřejmě ti trilobiti jsou už zkamenělí).

O Skryjích jsem tu noc zjistil pár zajímavostí - krom trilobitů je tam nádherná zřícenina Týřov a překrásné místo zvané Sryjská jezírka (tajně jsem doufal, že pár trilobitích jedinců by mohlo v jezírkách stále přežívat).Za zmínku stojí i rodinná kozí farma, kde se můžete osvěžit kozím sýrem a výborným voňavým kozím mlékem...

Za pár hodin už jsem se svou rodinkou frčel Křivoklátskem směr Skryje. Celou cestu jsem při řízení auta rodině horlivě vyprávěl o mé nové vášni - tedy o paelelelelontologii (celou noc jsem se to učil vyslovovovat). Bohužel holky moje nadšení nesdílely a dostal jsem čutorou po hlavě, abych už byl konečně zticha a dával pozor na cestu. Jenom můj nejmladší syn, v té době pár dnů starý Štěpán , pozorně poslouchal a ani nedutal (později jsem však zjistil, že spal). Trápila mne pouze jediná věc - až najdu toho metrového zkamenělého tvora, tak jak ho naložím do kufru auta, když už tam mám kočár???!!! ...

Po příjezdu na místo mi bušilo srdce a vzrušením sem se klepal (kdyby někdo zakřičel: "Trilobit!!!", okamžitě by mne trefil šlak). Nic na tom neubralo zjištění, že jsem v tom zápalu zapomněl mé geologické kladívko a encyklopedii zvířat doma. Zuřivě jsem začal převracet balvany , štípat zuby kameny a zkoumat skály, ale ani po dlouhých pěti minutách strávených urputným hledáním jsem neměl štěstí. Nic jsem neobjevil. Náhle se můj zrak zastavil na řece Berounce tekoucí opodál. Budu rybářem!!! Zahodil jsem všechny kameny a utíkal tu novinu okamžitě sdělit rodině, která mezitím vyrazila směr zřícenina Týřov. Při míjení Skryjského kostela jsem chtěl být kastelánem a na cestě lesem vedoucí ke zřícenině jsem chtěl být pro změnu zas myslivcem.

K Týřovu vede žlutá turistická značka (cca 1.5 km od mostu), kterou jsem pojmenoval Křivoklátská ferrata. Cestička vede v prudké stráni lesem nad Beronkou, jsou na ní vyhlídky, můstky, srázy a proto menší divočejší děti doporučuji pevně přivázat. Týřov byl údajně jeden z nejstarších českých hradů (13. století - postaven někdy po nedalekém Křivoklátě, ale já osobně jeho založení nepamatuji). Jeho konstrukce je v Čechách ojedinělá. Byl proveden podle francouzského kastelového vzoru - tedy soustava věží spojená hradbami (tyto hrady jsou proslulé svou nedobivatelnistí, ale asi i neobyvatelností když už v roce 1575 byl hrad Týřov udáván jako pustý). Z Týřova jsme se vrátili zpět do Skryjí obhlídnout další zmíněnou zajímavost - Skryjská jezírka (www.skryjskajezirka.cz) . Z náměstí tam vede modrá pohodová značená cesta (cca 2.5 km). Najdete zde dvě jezírka, skalní průrvu vyraženou zbirožským potokem a malý vodopád (fakt parádní podívaná). Žije tu spousta rozmanitých rostlin a živočichů, ale živého trilobita jsem kupodivu v jezírku nenašel.Tak VANDRU ZDAR!!!

<<< zpět na VANDRUJ.CZ

NAVRCHOLU.cz