<<< zpět na VANDRUJ.CZ

Plešivec, Vraní skála, Vysoký vrch (vloženo 1.1.2015)

Neděle...Blíží se pondělí a práce. Děti prudí, domácí zvířata prudí, žena prudí, prudí i lednice svou hranatostí. Ke všemu ještě musím nakoupit, přesto že je ve špajzu jídla na měsíc... Prudí i míč svou kulatostí ležící pod jídelním stolem a tak ho nakopnu... Minu a narazím si palec o židli. Žena píše seznam co mám koupit. U páté položky si beru neurol ( narodil jsem se proto abych vandroval po krajině a né vandroval někde mezi regály a hledal droždí). Míč nakopnu znovu, tentokrát trefím palcem kamna. Beru pilu a jdu se uklidnit na hromadě dřeva za domem. Řev motorovky přeruší řev dětí. Uvědomím si, že mezi hromadou dříví byl i speciální zahnutý klacek jménem Orgoj Chorchoj, který jedno z mých dětí našlo v lese . Žena nese seznam, trhám ho a polykám, nasedám do auta a odjíždím s pocitem štvance (pouze přecedím přes zuby, že jdu hledat nového Orgoje Chorchoje).

Nákup sfouknu u vietnamců (doma řeknu že v Bille byla inventura). Ušetřený čas využiji na vyčištění hlavy výšlapem na nějaké pěkné místo. Pro tyto situace tu je např. Plešivec (Brdy), Vraní Skála (Křivoklátsko), Vysoký vrch (Křivoklátsko). První z nich Plešivec se tyčí nad Jincemi a říká se mu též Olymp Brd. Zde se zastavte na Čertově kazatelně - skalní terasa vystupující nad okolní terén s krásným výhledem do centrálních Brd, na Křivoklátsko a za dobrého počasí se dají zahlédnou Krušné hory i s jejich nejvyšší horou Klínovcem. Druhé místo Vraní skála je asi nejkrásnější vrchol Křivoklátska. leží poblíž Svaté u Berouna. Na její vrchol vede exponovaná turistická cesta, která svými žebříky a vertikálním charakterem spíše připomíná cesty na vrcholky skalních vyhlídek v Českém Švýcarsku či Jizerských horách. Kruhový rozhled do okolí nemá chybu (uvidíte Koněprusy, hrad Točník, Brdy, Křivoklátsko) a cestu dolů si můžete zpestřit slaněním (na vrcholku se nachází slaňovací kruhy). Poslední ze zmíněných míst je rozhledna Vysoký vrch, nacházející se na stejnojmeném kopci. Vrchol kopce je typická křivkolátská lesostep a dřevěná rozhledna na jejím vrcholku připomíná posed. Stavba do krajiny krásně zapadá ( i když jste od rozhledny pár metrů, nemáte tušení že tam je). Rozhlednu vybudovali lidé z přilehlých obcí a nevede k ní žádná turistická značka, což dělá z rozhledny opravdu vyjímečné místo - jinak by byl kopec určitě přelidněn. Za dobrého počasí lze z rozhledny spatřit krom Křivoklátských pahorků i Milešovku. Nejkrásnější jsou však na místě vyhřáté palouky, které jsou přímo stvořené pro bivak pod hvězdami.

Po návštěvě těchto míst je člověk jako vyměněný (tedy jen do chvíle než doma žena zjistí, že jsem zapomněl koupit droždí). Tak usínám jako správný tulák na zahrdě. Prší .Přikriji se vlnitým plechem a poslouchám bubnování kapek.

Plešivec (z Rejkovic po zelené), Vraní skála (ze Svaté po modré a pak po žluté) ,Vysoký vrch (západně od Malé Kyšice)
děti: pro děti ideální

<<< zpět na VANDRUJ.CZ

NAVRCHOLU.cz